Vetítési szög, távolság

2010.09.08. 08:14

Apróság, finomság, de egy gondolatot megér, hiszen idegtépő dolog ha minden a helyén és valahogy a kép mégsem lesz olyan nagy/olyan kicsi, ahogy azt elképzeltük.

Tehát a projektor műszaki lapján meg van adva, a vetítés szöge, tehát hogy a fénnyaláb milyen szögben hagyja el a projektort. Ha szűken hagyja el, akkor ha túl közel van a falhoz, akkor egész egyszerűen nem lesz elég nagy a kép. Megvetted a 300x300-as vásznat, és középen ácsingózik egy kis 160x160-as kép. Hátrébb meg már nem tudod vini a projektort, mert egyszerűen ekkora a szoba. Őrjítő nemigaz?

A másik véglet, amikor túl nagy szögben szórja a fényt a projektor, ekkor meg szépen felrögzítetted a projektort, kábeleztél, és vastagon lelóg a kép a vászonról, túl nagy. Ez legalább orvosolható, egyszerűen vidd közelebb a projektort, (vagy a falat, hehe) ekkor ismét jöhet a fúrás, meghosszabbítani a kábeleket, és elviselni a csillár mellett a dobozt. Őrjítő, nemigaz?

Tehát, itt kell elővenni az általános iskola hatodik osztályos matektudást, és szépen kiszámolni, hogy a a projektor 37 fokban szórja a fényt, akkor mekkora távolságnál lesz a kívánt 2,17 méter a képátló? Segítek, az egyenlő szárú háromszögek fejezetnél kell keresni a számítás módját:)

Természetesen már erre is ráájöttek a jóravaló gyártók, így a legtöbb projektoron azért bizonyos értékek közt lehet állítani ezt a szöget, simán zoom-nak hívják. Tehát azt érdemes kiszámolni, belefér-e a zoomtartományba az általad igényelt képméret.

A Projektor rögzítése

2010.09.06. 08:59

Nos, megvan a projektor, kibontottuk a dobozt, áram van, számítógépből videójel van, mehet a vetítés! De várjunk csak, hova is tegyem a projektort? Jó lesz itt a hokedlin, aztán lelünk a fotelba és jön a kép!

Vigyázz, le ne rántsd a zsinórt. Hé, óvatosan azzal a kólával, ne a projektor fölött!!! Figyu, álljál már ki a képből, és hangosítsd is már egy picit, mert itt surrog a fülembe ez a vacak!

Ekkor jövünk rá, hogy ez a hokedlis megoldás mégsem olyan jó, és ha vége a filmnek, akkor is útban van, és előbb-utóbb valaki lerántja, leönti. A szervízesek meg fifikásak, kiszúrják a kólát a belsejében, és elkezdenek gyanakodni, hogy mégsem magától ment tönkre a jószág.

Nos, hová tegyük a projektort? Nem sok variáció van, kerülhet a falra, a plafonra, a mennyezetBE, és, extrém esetbe a vászon MÖGÉ! Ez azonban ritka, inkább előadótermekben lehetséges, a lakásban inkább falra, plafonra kerülhet. Ide persze nem ragad csak úgy fel, kell neki egy tartószerkezet, ami következő követelményeknek felel meg:

-Stabil, elbírja a projektort, és nem mozdul me minden szellőre.

-Esztétikus, tehát lehet házilag is barkácsolni, festeni, ám kis eséllyel lesz szép, és mivel mindig ott lóg a szobában, mindig ott rontja a levegőt, nem árt ha szép.

A célra leginkább mennyezetről lelógó alumínium tartórendszer alkalmas, a projektor aljában vannak rögzítőlukak, ezeket kell belebűvészkedni. Erről érdemes tájékozódni vásárlás előtt, mert nem minden projektor szerelhető rá minden állványra, tehát egymástól függetlenül nem érdemes megvenni őket.

Ha a falra kerül, akkor nyilván egy kis polcocska a legkézenfekvőbb.

A szerelés egyszerűnek tűnik, ám van itt még valami, a kábelezés. Egyrészt áramot kell kapnia a projektornak, tehát valahonnan azt is a közelébe kell vinni, valamint a videókábelt is fel kell juttatni a projektorhoz. A legnehezebb feladat pedig ezeknek az elrejtése, mert két fekete-szürke zsinór nem néz ki jól egyik szoba mennyezetén sem. A videokábel pedig inkább legyen egy méterrel hosszabb, mint rövidebb, idegtépő dolog ha éppen 10 centivel lett rövidebb, mint ahogy az kényelmes lenne.

A videokábelnek van egy helyettesítője, e-bayen láttam vezeték nélküli jeltovábbító kütyüt, bár ezt is jól meg kell nézni, lesz-e minőségromlás, a kütyüknek milyen áramforrás kell, ki lehet-e messziről kapcsolni, stb. Bár alapvetően felesleges, hiszen az áram miatt úgyis kell kábelezni, és 10 méter videokábel meg nem olyan vészes összeg.

süti beállítások módosítása